sablonmentes

az egészségtudatos, aktív és teljes élet művészete a skatulyákon & sémákon túl

A legjobb sütőtökös őszi muffin, ami még egészséges is

Nincsen ősz sütőtök, szilva és fahéj nélkül, és nincsen hét nálunk egészséges, előre elkészített nassolnivaló nélkül sem. Mutatom a legújabb kedvencünket, amit már hat hónapos kortól adhatunk a BLW-s hozzátáplálás során is, és amit a 15 hónapos fiunk is imád.

A pár napon belül debütáló BLW-s tudásanyaghoz az elmúlt évben rengeteg recepttel, ötlettel kísérleteztem, és így az utolsó simítások végzése során azt hiszem kijelenthetem, hogy ez lett az egyik legnagyobb favorit - ezért ezt a receptet szeretném itt a blogon is megosztani veletek. Tökéletes reggelire, tízóraira vagy uzsonnára is, és persze adható 6 hónapos kortól a BLW-s babáknak is, hiszen nem tartalmaz hozzáadott cukrot, sót vagy mesterséges édesítőt sem, és persze végtelenül egyszerű elkészíteni, így nem okozhat problémát hetente egyszer vagy kétszer előre megsütni egy nagy adagot. Ezáltal pedig könnyen megelőzhetjük azt, hogy a boltban kelljen különféle többszörösen feldoglozott, sokszor hozzáadott cukrot, aromákat tartalmazó, ugyanakkor mégis egészségesnek marketingelt, babáknak szánt nassolnivalókat venni (arról, hogy mi a baj például a bio gyümölcsszelettel, a gyümölcspürékkel, a bolti tejberizspéppel vagy gyerekkeksszel, ITT írtam bővebben).

70656705_412358899467110_7857189776615538688_n.jpg

Hozzávalók:

  • 150 gramm zabpehely
  • 100 gramm zabpehelylisztet
  • kis szódabikarbónát/sütőport
  • vaníliarúd kikapart belseje, vanília őrlemény (de semmiképpen nem aroma)
  • fahéj, kardamom, esetleg kis gyömbér
  • 2 db tojás
  • 2 db feldarabolt banán
  • 2 dl tej
  • 2 evőkanál sütéshez való olívaolaj  vagy vaj
  • körülbelül egy kisebb fél sült sütőtök
  • 3-4 apróra kockázott szilva, és 2 szilva szeletelve a tetejére

 

A száraz összevalókat (első öt sor) összekeverem egy nagy edényben, majd hozzáadom az összes többi hozzávalót a szilva kivételével, és egy botmixerrel összemixelem őket addig, amíg egy homogén állagot kapok. Ekkor keverem bele a szilvadarabokat, és így öntöm a muffinpapírral bélelt muffinfomákba a masszát, majd 1-1 szilvaszelettel díszitem a tetjét. Végül 35-45 perc alatt 180 fokon megsütöm, és kész is az egészséges nassolnivaló az egész családnak!



Sokszor felmerül a kérdés, hogy mivel ajánlott édesíteni kisbabáknak és kisgyerekeknek?

Ahogy az előző bejegyzésemben is szó volt róla, 2 éves kor alatt az ajánlott bevitel szabad cukrokból (hozzáadott cukrok, gyümölcslevekben(!) elforduló cukrok) egészen pontosan 0 gramm a picik számára. Ezért egyrészt csak azt ajánlott minimálisan édesíteni, amit tényleg muszáj, így én a különféle kisétkezésekre készített zabsüteményeket, reggeli zabkását reszelt almával vagy banánnal szoktam édesíteni, de a natúr tejermékeket (görög joghurt) egyáltalán nem szoktam, csak bogyós gyümölcsöket adok hozzá.

 

cukor.png

Az ajánlott nulla grammhoz képest sajnos rengeteg hozzáadott cukrot esznek a babák, amely hozzájárulhat a gyerekkori (és így felnőttkori) elhízáshoz, a cukorbetegség kialakulásához, szénhidrátanyagcsere-problémákhoz és ahhoz is, hogy a gyermek a túlzottan édes ízeket preferálja, megágyazva a válogatósságnak és a Gyerekmenü-problémának.

 

Két éves kor alatt tehetünk a legtöbbet azért, hogy a gyermekünk későbbi élete során nyitott legyen az új ízekre, hogy megszeresse a zöldségeket és a gyümölcsöket, és ezért azzal tehetjük a legtöbbet, ha nem rontjuk el az ízlésüket a túl koncentrált formában adott cukorral (bio gyümölcsszelet, gyümölcspüré), túl sok sóval, egyéb mestersées aromákkal, ízesítőkkel (amelyek a babáknak szánt termékek nagy részében megtalálhatók, ezért mindig nézzük mega címkéket!).

Ahogy a várandósság és a szoptatás során az anya által elfogyasztott ételek, úgy a hozzátáplálás során és az első két életévben tapasztalt ízek, ételek is nagyban befolyásolják a gyermek későbbi ízlésének (és így hosszú távú egészségének!) az alakulását. Ezért érdemes már a családtervezéskor megreformálni az étkezésünket, és úgy belevágni a hozzátáplálásba és a kisgyermektáplálásba, hogy az egész család egészségesen, változatosan és kiegyensúlyozottan étkezik. 

Tetszett a cikk? Akkor nyomj egy like-ot, hogy tudjam, és kövesd a blogot, valamint az Insta-oldalamat, ahol napi szinten frissülő tartalommal, receptötletekkel, tippekkel és motiváló tartalommal várok mindenkit, akit érdekel az egészséges életmód! 

Ha pedig Te is szeretnél egészséges ételeket készíteni változatosan, ha szeretnéd, hogy egészségesebben éljen a családotok, de nem tudod, hogyan vágj bele, akkor keress bizalommal (sablonmentes@gmail.com), Nektek is örömmel segítek változtatni és kialakítani egy bármilyen élethelyzetben fenntartható, kiegyensúlyozott életmódot.

Ha pedig a sablonmentes hozzátáplálás (BLW) is érdekel, akkor még most október 31-ig fel tudsz iratkozni az előjegyzési listára 15%-os induló kedvezményért a fenti email címen vagy az Instagramon.

sablonmentes

Egészséges, aktív életmód és kiegyensúlyozott táplálkozás elrugaszkodva a sablonoktól – hogy ne váljunk sem a trendek játékszerévé, sem pedig a rutinok rabjává. Mert dogmák és fix elvek szerint élni, táplálkozni látszólag könnyű, hiszen mindig megvan a betanult megoldás, az élet általában nem így működik. Ha unod a sablonos megoldásokat és a diétás zsákutcákat, ha azt szeretnéd, hogy az étel végre ne stressz, hanem tápanyag és öröm forrása legyen, ha szeretnél egy egészségesebb, aktívabb és teljesebb életet élni, akkor jó helyen jársz. Ahogy akkor is, ha attól tartasz vagy azzal ijesztgetnek, hogy a baba születése után vége mindennek, és le kell mondani az egészséges életmódról vagy akár az utazásról - ezek is olyan sablonok, amelyeket érdemes elfelejteni.

Friss topikok

Címkék

ausztria (1) balkán (4) balti (1) belize (1) bevásárlás (1) blog (14) blw (23) brokkoli (1) burrito (1) costarica (5) dél-afrika (5) dobozolás (1) ecuador (1) edzés (2) egészség (1) egészséges életmód (9) egészséges táplálkozás (11) egyiptom (4) életmód (37) elhízás (2) epigenetika (1) ételmód (1) evéslélektan (2) fajitas (1) félmaraton (1) finnország (1) fit (1) fitmom (1) fitness (4) fittanya (1) francia guyana (1) fussbabakocsival (2) futóbabakocsi (2) gasztrofelfedező (8) gasztrokaland (8) guacamole (1) guatemala (1) guyana (1) gyerekkori elhízás (1) gyerekmenü (1) gyermektáplálás (1) hordozás (1) hozzátáplálás (19) humusz (1) irak (3) irán (1) irányelv (2) jamaica (1) jordánia (3) jó evő gyerek (4) kacsa (1) kajapakk (2) karantén (1) karanténkonyha (1) karib (1) könyv recenzió (1) konzerv (1) közel-kelet (5) közép-amerika (2) lakóautó (8) lakókocsi (10) latin-amerika (3) lesotho (1) libanon (4) liliputi (1) mexikó (4) mozgás (1) muffin (1) nachos (1) nicaragua (2) padlizsán (1) peru (1) pszichológus (1) receptek (23) reggeli (3) roadtrip (8) róma (2) sablonmentes (73) sablonmentes élet (3) sablonmentes étkezés (9) sablonmentes receptek (6) sablonmentes saláta (1) sablonmentes utazás (10) saláta (5) síelés (1) spárga (1) spenót (1) street food (2) suriname (1) sütőtök (1) szoptatás (1) szváziföld (1) taco (1) tanácsadás (2) terhesség (3) tetősátor (2) tipp (3) toast (1) tunézia (3) usa (4) utazás (56) utazás gyerekkel (46) uzsonna (1) vadkemping (2) válogatós (7) várandósság (1) világjárócsalád (1) yucatán (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása