A zabkásákon túl sokaknál a tojásos reggelik a tuti befutók, azonban egy idő után már unalmas lehet a rántotta-omlett-tükörtojás hármasa…ilyenkor érdemes egy kis csavart vinni a dologba, és például paradicsomban sütni a tojásokat. Ráadásul a változatosság a gyerekeknek is segíthet abban, hogy nyitottak legyenek az új ízekre.
Ha van két alapreggeli nagyon sokaknál (így nálunk is), az egyik biztos valamilyen zabkásavariáció, a másik pedig tuti tojás valamilyen formában…amelyet érdemes időről időre variálni a rántottán és az omletten túl is – egyrészt mert a változatosság gyönyörködtet, másrészt pedig ez (mármint a változatosság) az egyik legjobb módja annak, hogy az új ízekre és ételekre nyitott kis foodie-kat neveljünk a gyerekekből egészen pici koruktól kezdve (sőt, ez a folyamat már az anyaméhben és az anyatejjel elkezdődik, ezért is fontos ilyenkor is figyelni a változatos és egészséges étkezésre).
Kutatások mutatták ki, hogy ha minél korábban minél változatosabb (és egészségesebb) ételeket kapnak a babák már a hozzátáplálás kezdetétől, akkor az segít nekik egy életre abban, hogy nyitottabbak legyenek az új és természetes ízekre, és így nagyobb valószínűséggel lesznek egészségesek később felnőtt korukban is. Ugyanezért javasolt már a 6 hónapos kor körül megkezdett hozzátáplálás elejétől a pürén túllépve változatos textúrákat, és egy-egy alapanyagot minél többféle változatban kínálni.
Egyes kutatások szerint a legnagyobb hatása az egy éves kor alatti változatosságnak van az új ételekre való nyitottságra, 1-2 éves kor között már valamivel kisebb, azaz leginkább az első hónapokban tudunk sokat tenni a későbbi étel-neofóbia megjelenése ellen és hatással lenni arra, hogy milyen ételeket fog (és nem fog) szeretni később a gyerek, na és hogy mennyire lesz nyitott az új ételekre (értsd: mennyire lesz NEM válogatós) – mert ezek bizony tanulható, tanítható és tanítandó dolgok (a franciáknál erre igen nagy hangsúlyt is fektetnek).
Na és végül a lényeg:
A tojásos reggelik variálásához például csak ki kell kanalazni a paradicsomok belsejét, helyükre beütni a tojásokat, zöldfűszerrel (bazsalikom, oregano, rozmaring) és borssal megszórni, majd betolni a sütőbe egy 20-30 percre 180 fokra. Persze ezt is lehet variálni akár még egy kis sajttal/pestóval/hagymával, de az legyen a következő variáció. Ha pedig már ezt is meguntuk, akkor akár avokádóba, édesburgonyába vagy paprikába is tölthetjük a tojásokat a paradicsomhoz hasonló módon elkészítve.
Érdekel az egészséges életmód? Szeretnél mindig változatosan, egészségesen, de mégis kiegyensúlyozotton étkezni, de nehéz kivitelezni a mindennapokban, főleg család/munka mellett? Szeretnél jó példát (majd) a gyerekeknek, és megtanítani nekik, hogyan lehetnek nyitottak az új ízekre? További gyakorlati tippekért, receptekért és trükkökért kövesd a blogot és az Instagram-oldalamat, ha pedig úgy érzed, hogy elakadtál az egészséges életmód útvesztőiben, akkor ne habozz, jelentkezz most az elérhető programokra, és dolgozzunk együtt!