Sarki kisbolt, szupermarket, piac, online, naponta, hetente: akárhogyan is, de a bevásárlás legtöbbünk számára egy olyan rutintevékenység, amit nem lehet elkerülni – ahogy a mindennapokban ránk ömlő élelmiszeripari marketingüzenetek szőnyegbombázását vagy a boltok impulzusvásárlásra csábító trükkjeit sem. Éppen ezért nem mindegy, mennyire is vagyunk tudatosak és felkészültek, hiszen a különböző pszichológiai, nem tudatosított tényezők mellett a bevásárlás lehet a másik olyan fontos terület, ahol simán bukhatjuk a diétát. Újra. És újra. De van megoldás.
Ma már közismert tény, hogy a boltok többsége rengeteg marketingtrükköt vet be annak érdekében, hogy a bevásárlás során minél több impulzív döntést hozzunk meg, sokkal többet és mást vásárolva, mint eredetileg terveztük. És ez sikerül is nekik: a kutatások szerint az élelmiszer-vásárlások 70%-a nem tervezett, impulzív, tudattalan hatásokra történik. A zene, a fények, az áruk elrendezése (és gyakori átrendezése) mind a polcokon mind pedig az áruházon belül, az illatok, a felhívó feliratok, akciók, a kasszánál elhelyezett édességek és üdítők, a gyerekek szemmagasságába pakolt csokik és cukrok, árukapcsolások, nagyobb bevásárlókocsik és XXL (“gazdaságos”) kiszerelések Szküllák és Kharübdiszeri között lavírozva könnyen járhatunk úgy, mint Odüsszeusz hat embere: odaveszünk. Azaz már megint olyan dolgokkal csekkolunk ki a kasszától, amiről otthon fogalmunk sem lesz, hogy miért jöttek velünk haza. Mármint azon kívül, hogy szabotálják a diétánkat.
A másik nagy probléma a folyamatos döntéshozatal, ami rengeteg mentális energiát emészt fel. Csak az ételekkel kapcsolatosan naponta közel 230 döntést hozunk. Állandóan mérlegelnünk kell az olyan szempontokat, mint az íz, tápérték, ár és kényelmesség úgy, hogy közben egymásnak ellentmondó parancsoknak kellene megfelelnünk. Hiszen a fogyasztói társadalom alapüzenete, hogy fogyassz, vedd meg mindenből a nagy kiszerelést, az XXL gazdaságos csomagot, vedd meg az új dolgokat, próbálj ki mindent, fald fel a világot, de közben maradj vékony és fitt. Ha ez nem sikerülne, akkor sincs gond, vedd meg az ilyen-olyan diétásnak csúfolt terméket, a fogyibogyókat, krémeket, hogy aztán minden kezdődhessen elölről. Ebben a környezetben nem is meglepő, hogy a lakosság ~60%-a elhízott. Az étkezés körül konkrétan egyfajta téboly kezd kibontakozni – mondta Lukács Liza szerintem rendkívül találóan.
Ahhoz, hogy megőrizzük a józan eszünk mellett a jó formánkat (vagy elérjük azt), nagyon fontos, hogy az egészséges életmód első és egyik legfontosabb lépését, a bevásárlást ne rontsuk el. Hiszen ezen áll vagy bukik, hogy milyen ételek kerülnek a kamrába, hűtőbe, hogy tudjuk-e tartani az elgondolt étrendünket. Az én tapasztalataim szerint a következő 5 dolog rengeteget segíthet:
1. Hozzáállás
Tudom-tudom, nálam minden lista ezzel kezdődik, legyen szó kisbabás utazásról vagy arról, hogy hogyan őrizzük meg a jó formánkat terhesen és utána. De tényleg úgy gondolom, hogy az élet legtöbb területén ez a legfontosabb, és ezen múlik minden. Ha valakiben nincs meg a motiváció, a hit, ha nem akarja igazán, ha a kifogásokat keresi, ha úgy gondolja, hogy „az a kicsi nem számít”, meg aki általában mindig holnap kezdi újra a diétát, de előtte csak felfalja a fél hűtőt, hát…akkor ezeket a dolgokat érdemes legelőször rendbe tenni. Ahogy az előző bejegyzésemben is írtam, ezeknek a problémáknak a gyökere a rossz, régi családi sablonokban, az önmagunkkal való kapcsolatban (önismeret öntisztelet hiánya), sorozatos diétahibákban vagy az evésélmény elmaradásban is gyökerezhet.
Nekem annyira fontos az egészséges életmód, hogy fittnek és energikusnak érzem magam, hogy megtisztelem önmagamat és a családunkat azzal, hogy minőségi és egészséges ételeket teszek az asztalra és a kajapakkos dobozokba, hogy egész egyszerűen már eszembe sem jut elkanyarodni a csokis sor felé a boltokban. Szeretem azt a tudatot, hogy igen, ma is tettem valamit azért, hogy 30-40 évesen ne kelljen gyógyszert szednem a koleszterinemre, a szívemre, a vérnyomásomra, hogy ne erősítsem az elhízottak egyébként is túl népes táborát, hogy ne legyen inzulinrezisztens/cukorbeteg 1-2 évtizeden belül, hogy a férjemnek csinos felesége, a fiunknak pedig energikus és vidám anyukája legyek, aki még a dédunokák születését is simán megélheti. Rajtam legalábbis nem fog múlni, aztán hogy mit dob az élet, meglátjuk.
2. "A realitás talaja nem a bárányfelhős égbolt"
- írta volt Esterházy Péter, és ez a mondat elég gyakran az eszembe jut. Sokan ott bukják el ezt az egész életmódváltósdit, hogy mindent egyszerre akarnak elérni. A 10-20 év alatt felkúszott 20-30 kilókat két hét alatt ledobni, az akár gyerekkorunk óta életmódunkat meghatározó szokásokat pár nap alatt megváltoztatni. Kipucoljuk a hűtőt, eldöntjük, hogy holnaptól csak salátán fogunk élni, be is vásárolunk az egészségesnek gondolt, drága és spéci élelmiszerekből, aztán a nagy része úgyis a kukában végzi, mert két nap után felvásároltuk a közeli kisbolt édességrészlegét ehelyett a bohóckodás helyett. Amúgy is, egyenek a nyulak ződet', nem?
Legyünk realisztikusak és tartsuk be a fokozatosság elvét: minden héten pár új szokást és alapanyagot, ételt vezessünk be.
A jó változási terv olyan, mint a folyóban az építőkövek
– írja Kolhné Papp Ildikó a HVG Pszichológia Evéslélektannal foglalkozó számában. Minél többet kell változtatni, annál szélesebb a folyó, így annál több építőkőre van szükségünk.
3. Bevásárlólista
Amilyen egyszerűen hangzik, amennyire magától értetődőnek tűnik, olyan hatékony tud lenni. Nemcsak a spórolásban, de az egészséges életmódban is ez lehet az egyik legnagyobb mankónk. A bevásárlólista az egyik leghatékonyabb eszköz, ami segít navigálunk el az élelmiszeripari marketingüzenetek viharos tengerén. Egyrészt emlékeztetőül szolgál (érdemes vizuális emlékeztetőt is használni, például ami emlékeztet a céljainkra – egy kép, ahogy szeretnénk majd kinézni, egy cél, amit szeretnénk elérni), másrészt segít limitálni az impulzusvásárlásokat, valamint egy formális tervezési mód, amely segít az étkezéseket és az étkezési szokásokat rendszerezni úgy, hogy közben segít gyeplőn tartani a költéseket is.
Nálunk például van egy alap bevásárlólista (általában a telefonomba írom hét közben folyamatosan, ami elfogyott, ami fog kelleni a következő receptekhez, stb.), amiknek a nagy részét (akciótól, áruhiánytól és az itthoni készletektől, tervezett receptektől függően) minden héten beszerezzük. A lista olyan sorrendben van felírva, ahogy a boltban megtalálhatóak a termékek:
- Zöldségek: uborka, paradicsom, paprika, cukkini, padlizsán, répa, cékla, zeller, hagymák, jégsaláta, bébispenót, rukkola, madársaláta, brokkoli
- Gyümölcsök: alma, körte, banán, avokádó, citrom, narancs, mandarin, gránátalma, szezonális gyümölcsök, akciós érdekességek mint mangó
- Zab: sima zabpehely, nem a teljesen indokolatlan 30-60 grammjával csomagolt, édesítős/cukros készítmények – ezeknek a megvásárlásáról mind az ár, mind a környezetvédelem, mind pedig az egészséges életmód és a józan ész szempontjából lebeszélnék mindenkit. Ha nem lettem volna elég meggyőző, akkor mutatom a FIT Zabkása összetevőit: “Zabpehely, porított tejkészítmény (tejcukor, tejfehérje, tejzsír), fruktóz, porított glükóz-szirup, kukoricakeményítő, részben hidrogénezett szójaolaj, étcsokoládé (cukor kakaómassza, dextróz, emulgeálószer: szójalecitin), zsírszegény kakaópor, étkezési só, aroma”. Nyamnyam. Ja, és az ár: az Aldis zabpehely kilónkénti ára 340 forint, a FIT Zabkásáé 2754 forint.
- Magvak: nem sózott mandula, dió, kesudió, tökmag, mák, mogyoró
- Húsok, halak: csirkemell, darált pulyka/marha, steak hús, fagyasztott hal/rák, 90% feletti hústartalommal bíró sonka, füstölt lazac/tonhal
- Tejtermékek: tudom, most a tejtermékeket divatos dolog éppen utálni és a plutóniumnál is veszélyesebb méregnek tekinteni, de mi nem félünk a haláltól, a végletektől és szélsőségektől annál inkább, és így szoktak olyan dolgok a kosárba kerülni zsírszegény túró, joghurt, kefir, mozzarella, light sajtok, feta, kecskesajt, tej. Vegyifegyverek, szevasztok.
- Tofu
- Tojás
- Konzerves/üveges dolgok: tonhal, csicserborsó, kukorica, bab, szárított paradicsom, olívabogyó, olívaolaj, csemegeuborka, paradicsomsűrítmény, földimogyoróvaj, tahini
- Fűszerek: az ételek lelke a fűszerek, nekünk szerintem a legtöbb fűszer megtalálható itthon. Nem a vegetára meg egyéb ízfokozókkal és sóval teli fűszerkeverékekre, hanem mint bazsalikom, oregano, rozmaring, tárkony, stb. A friss fűszernövényeket (bazsalikom, menta, rozmaring, koriander is imádjuk, de ha sikerül őket életben tartani, akkor őket csak ritkábban kell beszerezni.
- Fagyasztott dolgok: fagyasztott gyümölcsökből mindig tartunk itthon, télen sokkal jobban megéri ezeket venni – este ha nagy ritkán nézünk valamilyen filmet, akkor mi ezt szoktuk nasizni. A hideg miatt lassan fogy, a kalóriatartalmuk pedig meglehetősen alacsony egy csipsszel vagy csokival összevetve. A legnagyobb kedvenceink a meggy, málna, áfonya. Néha veszünk fagyasztott zöldségeket is, főleg, amikor télen a cukkini/padlizsán kilója ezer forint felett van.
4. Tudod, hogy mit veszel pontosan?
Ha nem vagy biztos valamiben, hogy mennyire szolgálná a hosszú távú céljaidat (egészség, karcsú alak), akkor fusd át az összetevők listáját. Kezdj el ismerkedni az eddig vásárolt termékekkel! Meg fogsz lepődni, hogy még a fitt/diétás fedőneveken futó termékek is milyen összetevőket tartalmaznak. Ismered őket? Ki tudod ejteni az elnevezéseket? Melyikkel kezdődik? Hány összetevő van? Általános szabályként gondoljunk arra, hogy minél egészségesebb egy termék, általában annál kevesebb tétel van a felsorolásban – ideális esetben ugye vagy nincs is címkéje, vagy csak 1-2 dolog szerepel rajta (nyilván vannak kivételek, de összességében ez egy jó irány lehet).
Mutatok 1-2 példát. Szerinted ez milyen terméknek az összetevőlistája?
- 1. termék: Búzaliszt, Glükóz-fruktóz szirup, Cukor, Tojás, Repceolaj, Stabilizátor (glicerin), Sovány tejpor, Teljes tejpor , Zsírszegény kakaópor, Búzakeményítő, Dextróz, Térfogatnövelő szerek (difoszfátok, nátrium-karbonátok), Étkezési só, Emulgeálószerek (zsírsavak mono- és digliceridjeinek tejsav-észterei, zsírsavak poliglicerin-észterei, szójalecitin), Aromák, Sűrítőanyag (guargumi), Savanyúságot szabályozó anyag (citromsav),
- 2. termék: Cukor, Pálmaolaj, Zsíros tejpor, Kakaóvaj, Tejsavópor, Kakaómassza, Tejzsír, Emulgeálószerek (lecitinek, poliglicerin-poliricinoleát), Aromák (tejjel), Étkezési sav (citromsav), Céklalé koncentrátum
- 3. termék: Sertéshús (67%), Víz, Sertésszalonna, Sertésín, Szójafehérje, Sertésbőrke, Jódozott nitrites só (étkezési só, kálium-jodát), Burgonyakeményítő, Stabilizátor (E450), Cukor, Antioxidánsok (E316, E392), Ízfokozó (E621), Fűszerek, Aromák, Füstaroma, Dextróz, Tartósítószerek (E250, E262)
Ezek alapján megvennéd bármelyiket is? Én tuti nem, pedig meglepően közismert és népszerű termékekről van szó. Az egyiket ráadásul gyerekeknek szánták!
(A megfejtéseket a poszt alján olvashatjátok)
5. Éhes vagy? Kerüld a boltokat!
Nem csak Mr. Bean tud kilenni, ha éhes. Egy kutatásban arra kértek önkénteseket, hogy öt órával két kutatás kezdete előtt ne egyenek és ne igyanak. Az első kísérletet a délutáni órákban tartották, és a résztvevőknek egy tál kekszet adtak, amit addig ehettek, amíg nem voltak már éhesek. Ezután arra kérték őket, hogy vásároljanak be online (ahol mind egészséges, mind pedig egészségtelen ételekből nagy volt a választék, viszont egyik sem volt árazva). A második kísérlet ugyanígy nézett ki azzal a különbséggel, hogy a résztvevők nem ettek semmit a vásárlási szimuláció megkezdése előtt. Azt találták, hogy azok, akik nem ehettek, azok sokkal több nagyobb kalóriasűrűségű ételt pakoltak a virtuális kosarukba. Ugyanakkor az alacsony kalóriatartalmú élelmiszerek számában nem volt különbség. Ebből arra lehet következtetni, hogy még a rövidtávú koplalás is oda vezethet, hogy sokkal egészségtelenebb ételeket választunk (mondjuk egy Snickerst). Ha megoldható, menjünk étkezés után a boltba, vagy előtte dobjunk be valamilyen egészséges nasit: olajos magvakat, gyümölcsöt.
Vannak még olyan trükkök, hogy felezzük le a bevásárlókocsit (táskával, kabáttal), hogy kisebbnek tűnjön a tér és kevesebb kísértést érezzünk arra, hogy telipakoljuk a teljesen túlméretezett kocsit. Arról is olvastam, hogy elsőnek érdemes az egészséges dolgokkal telipakolni a kosarat, ugyanakkor az ellenkezőjével is találkoztam már (amire az a magyarázat, hogy a sok-sok egészséges cuccot hajlamosak lehetünk kompenzálni a végén). Szerintem ha tudatosan, célirányosan haladunk a boltban egy valódi, teljes értékű élelmiszereket tartalmazó listával, ha motiváltak vagyunk arra, hogy egészségesen és fitten éljünk, ha fokozatosan vezetjük be az új szokásokat, amelyek szép lassan rutinná alakulnak a hetek-hónapok során, akkor a fenti 5 pontot szem előtt tartva már nem nagyon tudunk hibázni.
Ha esetleg nem tudod, hogy hogyan kezdj neki az életmódváltásnak, ha bizonytalan vagy a boltokban, ha nem tudod tartani magad a bevásárlólistához, ha mindig elcsábulsz olyan dolgok iránt, amiket nem terveztél, ha újra és újra kell kezdened a diétádat, akkor keress bátran a sablonmentes@gmail.com email címen vagy az Instagramon - örömmel segítek neked is abban, hogy az egészséges életmód örömteli rutinná váljon. További tippekért és trükkökért, egészséges receptekért és mindennapi érdekességekért pedig kövess az Instán és a blogon, hogy ne maradj le a következő újdonságokról!
Megfejtések:
- 1. termék: Dörmi tejes krémmel töltött puha piskóta (gyerekeknek)
- 2. termék: Boci Epertorta 90 g
- 3. termék: PICK Virsli 180 g